Nyhed

13. marts 2025

Effektiv automation i sundhedssektoren

Hvordan får vi teknologien til at spille sammen med virkeligheden på hospitalerne?

Automatiseringsnetværk i Syddanske Forskerparker i Odense

Hvordan får vi teknologien til at spille sammen med virkeligheden på hospitalerne? Det spørgsmål var omdrejningspunktet for gårsdagens møde i Automatiseringsnetværket i Syddanske Forskerparker, hvor eksperter og virksomheder delte viden og erfaringer om automatisering i sundhedssektoren.

Mathias Hoppe fra Syddansk Sundhedsinnovation gav et indblik i deres arbejde med behovsanalyser, testforløb og implementering af automationsprojekter. Derudover blev der sat fokus på de netværk og projekter, der bidrager til udviklingen af nye løsninger, herunder:

Mødet samlede stærke faglige kompetencer fra flere virksomheder og organisationer, der alle lejer kontorlokaler i Syddanske Forskerparker, herunder Jakob Lyskjær og Jens Martinus Pedersen fra Teknologisk Institut, Lasse Aagaard Vejrup fra DEIF, Daniel Jørgensen fra FANUC Europe, Simon Lommer fra Siemens Energy, Henrik Bostrup fra SICK Sensor Intelligence, Thomas Knudsen fra SCHUNK Denmark – og naturligvis Mathias Hoppe fra Syddansk Sundhedsinnovation.

.

nyheder

Hold dig opdateret om hvad der sker hos os

Alle Nyhed
Ny CFO i Syddanske Forskerparker
Vi er glade for at byde velkommen til Jeppe Ørsøe Johansen, som er ny økonomidirektør i Syddanske Forskerparker.
Reynolds & Moore får kontor i Forskerparken
Reynolds & Moore bliver en del af et stærkt tech-miljø tæt på robotklyngen og andre innovationsdrevne virksomheder.
SDU Analytics får kontor i Videnbyen
Her bliver de en del af et stærkt fagligt miljø sammen med blandt andre SDU RIO.
82 fodboldtrøjer for en vigtig sag i Forskerparken
Fredag var kantinen i Forskerparken opyntet med fodboldtrøjer i alle farver.
Philips får kontor i Forskerparken
Philips har etableret sig i Forskerparken, hvor deres Hospital & Ambulatory Monitoring-team nu har base.
Forsvarets Dronecenter tiltrækker nye virksomheder til Forskerparken
Med Forsvarets Dronecenter i Forskerparken er en stor national investering landet på Fyn, og effekten kan allerede mærkes.
JEMAC Rekruttering ApS er ny lejer i Forskerparken
Vi er glade for at byde JEMAC Rekruttering ApS velkommen som ny virksomhed i Forskerparken.
Herd Robotics får kontor i Forskerparken
Vi byder velkommen til Herd Robotics, en ny startup i Forskerparken, der udvikler autonome robotløsninger til landbruget.
TIMIK flytter ind i Forskerparken
Syddanske Forskerparker glæder sig over at kunne byde endnu en MedTech-virksomhed velkommen.
Zenbi har fået kontor i Forskerparken
Zenbi udvikler en digital platform, der samler administration, planlægning og kommunikation i én samlet løsning.