Event

14. maj 2025

Hospital Automation Summit 2025 i Forskerparken

Den 14. maj 2025 samler vi nogle af de skarpeste hjerner fra både ind- og udland til Hospital Automation Summit 2025

Hospital Automation Summit i Forskerparken


Den 14. maj 2025 samler vi nogle af de skarpeste hjerner fra både ind- og udland til Hospital Automation Summit 2025 – en dag fyldt med banebrydende teknologier inden for sundhedssektoren.

Hvordan kan robotter, AI og mennesker arbejde sammen om at optimere behandlings- og arbejdsgange? Og hvordan ser fremtidens hospitalslogistik egentlig ud? Det er nogle af de centrale spørgsmål, der stilles skarpt på denne dag.

🔧 Hvordan kan man automatisere hele hospitaler?
🤖 Hvad kræves der for at skalere automation i stor skala?
🧠 Og hvordan kan AI og simulationsværktøjer være med til at afhjælpe presset på personalet og samtidig forbedre kvaliteten af behandlingen?

Dagen er arrangeret af Danish Life Science Cluster, Odense Robotics, Teknologisk Institut og CCR – Centre for Clinical Robotics, og det er her, i Forskerparken, at fremtidens sundhedsteknologier bliver diskuteret og sat på prøve.

Vi glæder os til en inspirerende dag, hvor vi dykker ned i de teknologier, der allerede gør en forskel i sundhedsvæsenet – og dem, der er lige rundt om hjørnet!

Nyheder

Hold dig opdateret om hvad der sker hos os

Alle Nyhed
Philips får kontor i Forskerparken
Philips har etableret sig i Forskerparken, hvor deres Hospital & Ambulatory Monitoring-team nu har base.
Forsvarets Dronecenter tiltrækker nye virksomheder til Forskerparken
Med Forsvarets Dronecenter i Forskerparken er en stor national investering landet på Fyn, og effekten kan allerede mærkes.
JEMAC Rekruttering ApS er ny lejer i Forskerparken
Vi er glade for at byde JEMAC Rekruttering ApS velkommen som ny virksomhed i Forskerparken.
Herd Robotics får kontor i Forskerparken
Vi byder velkommen til Herd Robotics, en ny startup i Forskerparken, der udvikler autonome robotløsninger til landbruget.
TIMIK flytter ind i Forskerparken
Syddanske Forskerparker glæder sig over at kunne byde endnu en MedTech-virksomhed velkommen.
Zenbi har fået kontor i Forskerparken
Zenbi udvikler en digital platform, der samler administration, planlægning og kommunikation i én samlet løsning.
Glædelig jul og godt nytår
2025 har været et år, hvor vi har oplevet markant vækst, nye samarbejder og en styrkelse af hele innovationsmiljøet.
Dronecentret styrker Forskerparken som teknologidomicil
Forskerparken i Odense har fået en markant styrkelse af både sit innovationsmiljø og sin position som attraktivt domicil for teknologi-…
Forsvarets Dronecenter er landet i Forskerparken
I går markerede vi den officielle åbning af Forsvarets Dronecenter, som nu er flyttet ind i Forskerparken og bliver en…
Bliv skarp foran kameraet – medietræning i Forskerparken
Med professionel medietræning i Forskerparken får du konkrete teknikker til at håndtere kritiske interviews, kommunikere klart og fremstå troværdigt.