Nyhed

8. januar 2025

To nye virksomheder flytter ind i Forskerparken

DALPIN® og ScanExo indgår i fællesskabet i Indgang H med fokus på innovation og bæredygtighed.

Dalpin og ScanExo lejer kontor i Forskerparken i Odense

Syddanske Forskerparker byder velkommen til DALPIN® – Dansk Legepladsinspektion ApS og ScanExo, to spændende virksomheder med hver deres unikke ekspertise. Begge har en fælles ambition om at skabe værdi og gøre en forskel.

DALPIN® har siden 2013 været førende inden for inspektion og rådgivning af offentlige legepladser og samarbejder med 40 kommuner samt landsdækkende boligforeninger. Virksomheden gennemfører over 7.000 inspektioner årligt. Adm. direktør Bjarne Lundgaard Terndrup ser frem til de nye muligheder:
“Flytningen til Forskerparken giver os fleksible kontorlokaler og adgang til mødefaciliteter, som optimerer vores arbejdsrammer og styrker vores ESG-profil. Fire af vores medarbejdere får base her, mens resten fortsætter med at arbejde mobilt.”

ScanExo arbejder med exoskeletter, der aflaster og forebygger skader for personer i fysisk krævende jobs som håndværkere, sundhedspersonale og lagerarbejdere. Deres innovative teknologi gør hverdagen lettere for mange og bidrager til at fastholde arbejdsevnen. ScanExo samarbejder tæt med forsikringsselskaber og jobcentre for at hjælpe borgere tilbage på arbejdsmarkedet.

Vi ser frem til, at både DALPIN® og ScanExo bliver en del af vores community i Forskerparken!

Fra venstre på billedet: Camilla Pagh Egdal, Anja Skov Pedersen, Maria Patricia J., og Bjarne Lundgaard Terndrup.

nyheder

Hold dig opdateret om hvad der sker hos os

Alle Nyhed
T. Bech-Hansen får kontor i Forskerparken
Thomas Bech Sørensen-Hylle har rykket sin virksomhed T. Bech-Hansen ind i Forskerparken og får nu sin daglige base i bygning…
Velkommen til Alexandra Colic
Syddanske Forskerparker har budt velkommen til Alexandra Colic, som får ansvaret for receptioner og events i både Forskerparken og Videnbyen.
Roust ApS får kontor i Forskerparken
Roust ApS bliver en del af Forskerparken i Odense og får kontor i bygning C.
AgWa får kontor i Forskerparken
Pr. 1. august flytter AgWa ind i Forskerparken og får kontor i bygning H.
Nyt eventnetværk skal styrke samarbejdet i Forskerparken
Den 20. august inviterer Syddanske Forskerparker virksomhederne i Forskerparken og Videnbyen til første møde i et nyt eventnetværk.
Achilles Consulting får kontor i Forskerparken
velkommen til Achilles Consulting, en dansk rådgivnings- og ingeniørvirksomhed med fokus på tekniske projekter i industrien.
grenke Danmark får kontor i Forskerparken
grenke Danmark bliver en del af Forskerparken i Odense, hvor virksomheden rådgiver små og mellemstore virksomheder om fleksible finansieringsløsninger.
Receptionist & Eventkoordinator til Syddanske Forskerparker
Er du serviceminded, struktureret og god til at få ting til at glide i en travl hverdag?
International topforskning flytter ind i Forskerparken
Syddanske Forskerparker har fået en ny, international forskningsaktør i huset.
Ny CFO i Syddanske Forskerparker
Vi er glade for at byde velkommen til Jeppe Ørsøe Johansen, som er ny økonomidirektør i Syddanske Forskerparker.